Strojenie gitary nie jest trudne!

Strojenie gitary to temat od którego nie ucieknie żaden muzyk, więc w tym krótkim artykule dowiesz się w jaki sposób to szybko zrobić.

Istnieje kilka sposobów na strojenie gitary i omówię najpopularniejsze z nich. Przede wszystkim będzie to wykorzystanie stroika (tunera) oraz strojenie ze słuchu.
Wykorzystywanie tunera online

Najszybszy sposób to użycie darmowego stroika online. Zaznaczą, że będzie Ci do tego potrzebny mikrofon. Wystarczy w takiej sytuacji otworzyć taki stroik (aby go znaleźć, wpisz w google „stroik online” bądź „strojenie gitary online”) i grać po kolei struny, a on pokaże Ci czy musisz podwyższyć dźwięk czy obniżyć.
Wykorzystywanie elektronicznego stroika

W tej sytuacji rzecz ma się bardzo podobnie. Wpinasz kabel do takiego tunera i grasz, a on pokazuje Ci czy stroisz lub nie.

Warto zakupić taki stroik, dlatego, że nie zawsze
masz dostęp do komputera (np. w czasie występu publicznego…), a w czasie dynamicznego grania gitara się szybko rozstraja.
Wykorzystywanie słuchu

To jest oczywiście najmniej precyzyjna metoda, ale trzeba umieć w ten sposób nastroić gitarę. Jako pierwsze musisz wiedzieć, jakie dźwięki mają wydawać konkretne puste struny.

Patrząc od najgrubszej będą to: E A D G H E.

Aby stroić struny między sobą, musisz wiedzieć, że dana struna ma taki sam dźwięk, jak struna wyżej (grubsza) na piątym progu (tutaj wyjątkiem jest struna H, ponieważ ma ten sam dźwięk jak struna G na 4. progu).

Tak więc, strojenie gitary rozpoczynamy od zagrania 5. progu na najgrubszej strunie E i kręcimy kluczem struny A, aż będzie wydawała ten sam dźwięk.

Jest to samo w sobie dobrym ćwiczeniem na słuch. Polecam przez jakiś czas stroić najpierw na słuch, a potem kontrolować tunerem czy się zgadza. Dzięki temu po jakimś czasie będziesz już w stanie całkiem dobrze wykonać strojenie gitary ze słuchu.

Pozwól jeszcze, że dam Ci kilka prostych rad.

Jeżeli grasz w jakimś miejscu przed publicznością to nie staraj się „szpanować” i stroić ze słuchu, tylko skorzystaj z elektroniki. Nie ma wielu gorszych rzeczy niż niestrojący zespół.

Jedynym wyjątkiem jest, gdy grasz do instrumentów takich jak np. fortepian, który może nie stroić doskonale. W takiej sytuacji musisz się do niego dostroić, ponieważ fortepian nie jest tak łatwo nastroić.

I na koniec dodam, aby strojenie gitary wykonywać „od dołu” – tzn. Najpierw lekko obniżyć dźwięk i podnosić go, do momentu, aż dźwięk będzie się zgadzał.

To by było na tyle jeśli chodzi o strojenie gitary. Nie jest to nic trudnego i po krótkiej wprawie będzie Ci szło płynnie. Tak więc nie ma co zwlekać – nastrój gitarę i do dzieła. Pamiętaj, że do strojenia ze słuchu musisz mieć wyćwiczony słuch, więc polecam standardowe ćwiczenia na słuch.

about author

admin

related articles