Otwarty świat podstawą gier RPG?

Od kilku lat większość gier posiada otwarty świat, co więcej praktycznie każda nowa produkcja chwili się coraz większym światem i możliwością swobodnego podróżowania. W odróżnieniu od światów zamkniętych gracz może podróżować nie tylko na terenie jednej lokacji, a gra nie prowadzi jedyną słuszną ścieżką.
Głównymi założeniami otwartego świata jest przede wszystkim możliwość swobodnego poruszania się oraz ciekawe lokacje zachęcające do zwiedzania i poszukiwania dodatkowych zadań czy wyposażenia. Otwarty świat zawitał na dobre w kanonie gier RPG kilka lat temu i od tego czasu ciągle się rozwija. Obecnie wydaje się, że trudno stworzyć światowy hit z gatunku rpegów bez zaimplementowania otwartego świata. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie dlaczego tak się dzieje, jednak z jakiegoś powodu takie rozwiązanie przyciąga znaczną ilość chętnych do rozgrywki. Bez wątpienia dużym plusem jest możliwość oderwania się na chwilę od wykonywania zadań i pokonywania kolejnych stworów na rzecz spokojnego eksplorowania i zdobywania nowych przedmiotów. Dodatkowo, jak nie trudno zauważyć, otwarty świat jest z reguły bardzo duży i przemierzenie całej mapy trwa sporą ilość czasu, co z kolei powoduje dłuższy czas spędzony przy grze.
Trudno obecnie podejrzewać, żeby trend w świecie rpegów się zmienił i większość nowych produkcji będzie opierała się na otwartym świecie. Na pocieszenie dla fanów klasycznych komputerowych gier fabularnych można dodać, że co jakiś czas trafia się premiera w starym stylu.

about author

admin

related articles

Popularne teksty: