Klasyka komputerowych RPG-ów: Baldurs Gate

Największymi hitami ostatnich lat bez wątpienia można nazwać takie gry jak: World of Warcraft ze wszystkimi dodatkami, Diablo 3, czy serię Wiedźmin. Nie zmienia to jednak faktu, że dla tysięcy fanów prawdziwym hitem, a przede wszystkim pierwszą grą z gatunku cRPG, która ?namieszała? w wirtualnym świecie była gra Baldurs Gate.
Oparta na systemie Dungeon of Dragons do dziś kojarzy się ludziom z RPG najwyższych lotów. Rozgrywka polegała na kompletowaniu drużyny (z reguły 6-osobowej), która wyruszała w świat przygód pełen groźnych przeciwników. Jeżeli cofniemy się do tego okresu zrozumiemy, że gra przedstawiona za pomocą techniki rzutu izometrycznego przyciągała do siebie przede wszystkim fabułą, która pomimo braku otwartego świata potrafiła wciągnąć na długie godziny. Należy jednak zaznaczyć, że krainy jakie przyszło nam przemierzać były naprawdę pokaźnych rozmiarów. Natomiast długość rozgrywki jaką był w stanie zapewnić nam Baldurs Gate była kilkukrotnie większa niż w przypadku obecnych produkcji.
Gra została również przyjęta bardzo dobrze przez recenzentów, a produkcje wydawane w późniejszym czasie w dużej mierze czerpały inspiracje z ?baldura?. Sama gra również doczekała się drugiej części, która pomimo delikatnie niższych ocen zgromadziła bardzo pokaźną ilość graczy przed komputerami, a obie części do dzisiaj znajdują się w pierwszej dwudziestce najlepszych gier cRPG. Twórczości z tamtych lat nie można porównywać do obecnych, głównie za sprawą ogromnego skoku technicznego, ale należy pamiętać, że nawet w najlepszych obecnie produkcjach możemy znaleźć niektóre aspekty zapoczątkowane przez studio BioWare.

about author

admin

related articles

Popularne teksty: