
Fabuła – kwintesencja RPG
Pomimo, że istnieje wiele elementów wpływających na przyjemność grania w Rpegi, to najbardziej wciąga dobrze skonstruowana fabuła. Wymyślenie odpowiednio ciekawej historii często okazuje się karkołomnym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że co jakiś czas trafia się na rynku perełka z doskonale dopracowanym wątkiem głównym.
Przykładem tak skonstruowanej gry jest Wiedźmin 3: Dziki Gon. Ciekawie poprowadzony wątek główny uzupełniają urozmaicone misje poboczne. W większości produkcji Questy poboczne ograniczają się do zbierania, czy zabijania danej ilości roślin i stworów. Jeżeli natomiast spojrzymy wstecz praktycznie każda gra, która odnosiła sukces posiadała rozbudowaną fabułę, a przede wszystkim wprowadzała innowacyjne rozwiązania, osądzając bohaterów w coraz to nowych lokalizacjach. Na początku istnienia gier RPG kojarzone były one głównie z zamierzchłymi czasami. Wraz z biegiem czasu twórcy, chcąc urozmaicić swoje produkty zaczęli sięgać po bardziej przyszłościowe rozwiązania jak w przypadku gdy Star Wars: The Old Republic. Gra została osadzona w uniwersum gwiezdnych wojen i do tej pory cieszy się dużym powodzeniem.
Żeby przyciągnąć graczy do swoich produkcji producenci stosują różnego typu marketingowe sztuczki, próbują przekonać odbiorców o innowacyjności rozwiązań swojej gry, kuszą nowoczesną grafiką i wspaniałą oprawą dźwiękową. To wszystko może okazać się jednak za mało, gdyż jak pokazuje historia, największym powodzeniem cieszą się gry z unikalnym światem i ciekawą fabułą.