Co to jest tryb czasu rzeczywistego?

Tryb czasu rzeczywistego związany jest z brakiem ograniczeń, wynikających z podziału natury. Oznacza to, że postać może działać w każdej chwili, wydarzenia w grze toczą się bardzo szybko i często możemy mieć problem z ich opanowaniem.
Wiele produkcji z gatunku RPG wyposażona jest w tryb czasu rzeczywistego. Głównie chodzi tutaj o komputerowe fabularne gry akcji. Istnieje również odmiana tego rozwiązania polegająca na możliwości zapauzowania gry i wydania nowych rozkazów. Jest to bardzo popularny tryb w sporej ilości rpgów oparty o rzut izometryczny. Spowodowane jest to dużą trudnością opanowania walki sześcioma bohaterami jednocześnie. W przypadku gdy starcie wymaga większego zaangażowania, a przede wszystkim bierze w nim udział duża ilość oponentów, możliwość zastopowania rozgrywki ułatwia przegrupowanie szeregów oraz skupienie się na najważniejszych celach. Jest to duże ułatwienie, aczkolwiek bez takiego rozwiązania trudno byłoby przeprowadzać walki o dużym natężeniu. Tryb czasu rzeczywistego odgrywa dużo większe znaczenie w przypadku dynamicznej rozgrywki, której nie możemy zapauzować. Każda decyzja, którą podejmiemy będzie skutkowała wykonaniem akcji przez naszego bohatera niemal błyskawicznie i nie będziemy mieli od tego odwrotu.
Wyżej wspomniane rozwiązanie najprawdopodobniej przypadnie do gustu osobom, którym zależy na efektownym i dynamicznym prowadzeniu walk oraz nie będzie przeszkadzała możliwość szybkiej ?śmierci?. Dodatkowo gry z zastosowanym trybem czasu rzeczywistego nastawiają gracza na szybkość podejmowanych decyzji i niejako ćwiczą refleks, który jest bardzo ważny w wybranych momentach gry.

about author

admin

related articles