Bestariusz. O czym mowa?

W każdej grze RPG, zarówno klasycznej jak i przeniesionej do świata elektroniki, spotkamy się podczas przygody z masą przeróżnych potworów i przeciwników, których przyjdzie nam pokonać. Każdy z nich posiada z reguły jakieś unikalne cechy. Jak z nimi skutecznie walczyć pokazuje nam Bestariusz.
Krótko mówiąc jest to zbiór wszystkich występujących w danej grze oponentów, ale co najważniejsze z uwzględnieniem ich najmocniejszych stron oraz słabych punktów, które można wykorzystać do ich pokonania. Pokrótce opisuje również wygląd oraz cechy charakteru, takie jak agresywność czy stronienie od zagrożeń. Jak bardzo jest on przydatny można wyjaśnić na prostym przykładzie. Jeżeli przyjdzie nam się zmierzyć ze ?zjawą? bez koniecznej wiedzy zawartej w Bestariuszu możemy nie wpaść na pomysł, że największe obrażenia przeciwnik otrzymywał będzie od ciosów magicznych. Natomiast z taką informacją zmienimy wyposażenie naszych bohaterów na takie, które umożliwia zadawanie tych obrażeń. Oprócz czysto praktycznego zastosowania, Bestariusze często wydawane są w eleganckiej formie papierowej i dołączane do edycji kolekcjonerskiej wielu produkcji. Stanowią ciekawe uzupełnienie zestawu z grą, a często trafiają również do sprzedaży jako osobne książki.
Oczywiście korzystanie z niego nie jest konieczne i nikt nie może nikomu tego nakazać. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w wielu przypadkach, gdy przeciwnik wyda nam się za trudny do pokonania możemy sięgnąć do naszego ?podręcznika? i odpowiednio przygotować nasze postacie do walki.

about author

admin

related articles

Popularne teksty: